Днес в Брюксел беше гласуван Референтният документ на Европейската комисия, който описва най-добрите налични техники за изгаряне на различни видове гориво от европейските електроцентрали (LCP BREF). BREF залага нови и по-стриктни изисквания за вредните емисии и въпреки силното лобиране срещу приемането му (включително и от представители на България), документът бе одобрен и изискванията му ще започнат да се изпълняват от 2021 г.

Одобрението на Референтния документ стана възможно благодарение на гласовете на прогресивните държави-членки и въпреки силното лобиране от страна на държави като България, Полша, Чехия и Гърция. Гласуването за приемането на новите изисквания е в полза на здравето на хората и околната среда. Недопустимо е българското правителство да поставя интересите на олигархичните кръгове във въглищната индустрия над благополучието на българските граждани.

Екологичните организации „За Земята“ и „Грийнпийс“- България смятат въвеждането на нови и по-стриктни норми за проява на здрав разум и приветстват решението.

Ако се прилагат строго в целия ЕС, тези ограничения ще предотвратят повече от 20 000 преждевременни смъртни случаи годишно, които настъпват Opens external link in new windowпоради замърсяването на въздуха от въглищните централи.[1] Освен че документът въвежда ревизирани нива за емисиите на азотни оксиди, серен диоксид и фини прахови частици, за първи път се въвеждат и изисквания за количеството отделян живак. Ограниченията, които въвежда BREF, ще намалят преждевременните смъртни случаи от 11 400 на 8 900 в сравнение с актуалните лимити, определени в IED, а също така ще редуцират разходите за здравеопазване от 31,4 млрд. евро на 24,3 млрд. евро.

„Приемането на BREF е добра новина за здравето на европейските граждани, както и за околната среда. Днешното решение слага край на толеранса, който се дава на големите електроцентрали да замърсяват въздуха ни. Това ще гарантира, че тези най-големи замърсители или ще инвестират в подобрение на технологиите, или ще трябва постепенно да затворят.“ – коментира Теодора Стоянова от „Грийнпийс“- България. „Според нас BREF е уникална възможност да се отнасяме към планетата и здравето ни с нужния респект и грижа. Това е документ на здравия разум.“

От организацията споделят още, че предложените ограничения са политически компромис, който невинаги отразява най-добрите налични технологии, но по-стриктните мерки без съмнение са крачка в правилната посока и трябва да бъдат въведени възможно най-скоро. „Без тази изключително важна политическа стъпка, преходът към нисковъглеродна икономика би се забавил рисковано дълго, а това означава риск за здравето на европейските граждани“ – добавя Генади Кондарев от екологично сдружение „За Земята“.

Що се отнася до финансовите последици от BREF, според двете организации позицията на въглищната индустрия в България не се базира на детайлен анализ на техническите възможности на местните ТЕЦ. С малко инвестиции, иновативни подходи и подобряване на ефективността, на новите изисквания може да се отговори доста по-лесно и многократно по-евтино в сравнение с това, което се цитира в медийното пространство.

Повече информация по темата BREF и процеса по приемането му, може да намерите на Opens external link in new windowстраницата на „Грийнпийс“- България.

За контакт:
Теодора Стоянова
Координатор на кампания „Климат и енергия“
„Грийнпийс“- България
Тел.: 0889521550
Имейл: teodora.stoyanova[at]greenpeace.org

Генади Кондарев
Координатор кампания „Обществени средства за устойчиво развитие“
„За Земята – Приятели на Земята България“
Тел.:02/9431123
Имейл: genady.kondarev[at]zazemiata.org

Бележки:
[1] Opens external link in new windowДоклад: Lifting Europe´s Dark Cloud; by EEB and HEAL, 2016, http://env-health.org/IMG/pdf/_lifting_europe_s_dark_cloud_-_final_report.pdf

by