Индустрията за изкопаеми горива все още възпрепятства намаляването на емисиите на метан, въпреки поетите ангажименти. Това е евтин, бърз и ефективен начин за борба с глобалното затопляне.
Емисиите на метан в атмосферата са свързани с всички етапи на управлението на изкопаемите горива, от добива, транспортирането, преработката, съхранението до разпространението. Заглавна снимка Global Methane Initiative (GMI).
Като основен елемент на изкопаемия газ, метанът е вторият най-важен човешки парников газ, отговорен за една ⅓ от повишаването на глобалната температура от началото на Индустриалната революция. Освен това той причинява образуването на приземен озон, който е причинил около един милион преждевременни смъртни случаи в световен мащаб.
Около 60% от емисиите на метан са от човешки източници (Фиг. 1), като концентрацията на този газ бележи рекорди със всяка изминала година. Повече от половината от емисиите на метан могат да бъдат предотвратени с мерки като откриване и отстраняване на течове на газ и забрана на рутинно изпускане и изгаряне на газ в инфраструктурата. Въпреки това, тези сравнително прости и евтини решения досега се сблъскват с липса на интерес от компаниите за изкопаеми горива. Липсват и достатъчно силни регулации, които да ги наложат.
Фигура 1. Източник на емисии на метан. Източник: CDE – Център за транспорт и енергетика.
Доскоро емисиите на метан бяха дълго пренебрегван проблем навсякъде по света. Според Международната агенция по енергетика (МАЕ), намаляването на емисиите на този газ в енергийния сектор със 75% до 2030 г. е възможно чрез използване на съществуващи процеси и технологии, често при много ниски или дори отрицателни разходи.
В същото време метанът се разгражда сравнително бързо – той остава в атмосферата около седем до дванадесет години, докато въглеродния диоксид се задържа стотици години. Следователно бързото намаляване на емисиите в енергийния сектор би могло да доведе до много бързи и измерими резултати и да помогне за изпълнение на ангажиментите на Парижкото споразумение за климата.
Въпреки различните глобални предизвикателства, тези емисии все още не са намалени. Точно обратното – данните показват, че емисиите на метан от изкопаеми горива се увеличават леко през последните години. Вината е в липсата на стандарти в най-замърсяващите страни, отчитането на емисиите въз основа на приблизителни и неточни оценки вместо реални измервания и недостатъчното или несъществуващо законодателство за емисии, които произхождат от внос на горива. Добра новина е, че точността и наличието на данните за емисиите на метан, включително огромните течове, причинени от аварии, се подобряват, благодарение на специализирани спътници.
Къде изтича метан?
Както показва например картата на концентрацията на метан в Чехия за периода 2019 -2 2021 г.(Фиг. 2), която Центърът за транспорт и енергетика (CDE) подготви през 2022 г. въз основа на данни от европейски сателити Sentinel, проблемите с емисиите на метан далеч не са ограничени до страни, които добиват изкопаеми горива в голям мащаб. Повишените му концентрации могат да се наблюдават и около чешката нефтена и газова инфраструктура. Това се потвърждава от теренно проучване на CDE и Clean Air Task Force (CATF) от пролетта на миналата година. Експертите са регистрирали умишлени и неумишлени изпускания на метан на петнадесет от общо двадесет посетени места.
Фигура 2. Карта на емисиите на метан в Чехия за периода 2019 – 2021 г. Източник: CDE – Център за транспорт и енергетика.
А карта на емисиите на метан в България може да видите на газовата ни подстраница. В България страховете от течове на емисии също се потвърдиха през 2022 г., когато за едно с CATF наши колеги успяха да осъществят частично заснемане на газовата инфраструктура в страната ни.
Фигура 3. Снимки на изтичане на метан от инфраструктурата на Булгартрансгаз. Източник: За Земята
Емисиите на метан в атмосферата са свързани с всички етапи на управлението на изкопаемите горива, от добива, транспортирането, преработката, съхранението до разпространението.
Във връзка с добива на газ често се използва терминът фракинг или хидравлично разбиване. Този агресивен метод за добив е забранен в много европейски страни, и използва вода под високо налягане с химически добавки за разрушаване на скалата. Не само води до значителни изтичания на метан, но също така е много рисковано за качеството на подземните води и стабилността на скалната структура. Това се отразява негативно на качеството на живот на хората, живеещи в района на добива. Втечненият изкопаем газ (LNG), внасян в Европа от САЩ, се добива именно чрез фракинг.
Други изтичания на метан възникват от инфраструктурата за транспортиране и съхранение на изкопаеми горива или по време на процеса на превръщане на LNG в течност и след това обратно в газ. Изкопаемият газ също се изпуска във въздуха умишлено по време на ремонти и рутинна поддръжка на инфраструктурата.
Глобални ангажименти и законодателство
На неотдавнашната конференция по климатичните промени COP29 в Баку световните лидери, заедно с коалиция от неправителствени организации, представиха нова инициатива, така наречената “Пътна карта за партньорство за намаляване на метана”, която пряко следва европейския регламент относно метана.
Европейският съюз внася около 70% процента от общото си потребление на енергия и следователно е зависим от вноса на изкопаеми горива от трети страни. Поради това ключов елемент на европейското законодателство за метан са правилното определяне на законодателството за внос на емисии, включително строги изисквания за интензивността на емисиите, подобряване на оперативните стандарти и докладване въз основа на действително измерени данни. Международната обсерватория за емисиите на метан (IMEO) може да помогне за това, предоставяйки платформа за измерване и докладване на емисии, както и публично достъпни данни.
Теорията не е достатъчна
Последният доклад на Международната агенция по енергетика показва, че ако всички горепосочени ангажименти бъдат изпълнени правилно и навреме, това би означавало намаляване на емисиите на метан от изкопаеми горива с около 50% до 2030 г.
Обхватът на международните ангажименти е амбициозен, но повечето от тях все още нямат подробни планове, политики, регулации и предвидени санкции. За компаниите, работещи с изкопаеми горива, инвестициите в ранно откриване и отстраняване на течове на изкопаем газ имат дълъг период на изплащане. Но за съжаление в момента те нямат причина да правят тези инвестиции, докато все още не са приети единни правила за измерване и отчитане на емисиите и налагани санкции за неспазването им.
Това се доказва и от нов доклад на Международната обсерватория за емисиите на метан . Нейната авангардна система, която използва спътници за откриване на големи течове на метан (Система за предупреждение и реагиране на метан, MARS), е изпратила 1200 известия до правителства и компании през последните две години, но само 1% от тях са били коригирани.
Намаляването на емисиите на метан от изкопаеми горива може да се превърне във своеобразна спирачка, която ни позволява да поддържаме глобалното затопляне в поносими граници. Но времето за прилагане на конкретни мерки обаче вече бързо изтича.
Статията е адаптирана от Deník Referendum