Газът: невидима заплаха за климата
Газът често е представян като чист, зелен и сигурен енергиен източник. Милиарди се изливат годишно в инвестиции за нови газови тръби, изграждане на терминали за втечнен газ (LNG) и в газификация на домовете. Газът е представен като алтернатива на мръсните въглища, а истината е, че той е чист само в сравнение с други замърсители – въглеродните му емисии се равняват на половината от тези на въглищата. Сериозен проблем са и емисиите на метан, които се отделят както при добива на газ, така и при неговото транспортиране и изгаряне. Метанът, значително подценяван досега парников газ без характерен цвят и мирис, е почти 80 пъти по-вреден за глобалното затопляне от въглеродния диоксид за двадесетгодишен период от време.
Един от най-разпространените митове за газа беше неговата ниска цена. Войната в Украйна не само промени това убеждение, а и показа, че газът е един несигурен източник на енергия. Инвестициите в газа се оказват нерентабилни и всяка бъдеща инвестиция в газова инфраструктура рискува да се превърне в един финансов ресурс, заключен в тръбопроводи на миналото. Всяка кампания в посока разширяване на газова инфраструктура и увеличаване на доставките на газ ни заключва в едно по-мръсно бъдеще.
Защо чистият газ е лъжа?
Какъв е проблемът с метана и неговото изтичане?
Изтичане на метан от газовата инфраструктура в България показва видео на „За Земята“
Изтичане на газ в България
През 2022 г., екипът на За Земята, заедно с Clean Air Task Force засне изтичания на метан от газовата инфраструктура в България. За целта бе използвана специална инфрачервена камера, която може да покаже наяве иначе невидимите течове на метан, газ без цвят и мирис. С визуализирането на емисиите целим да подчертаем нуждата от ефективен мониторинг, проверка и регулиране на предумишлени и непредумишлените течове и необходимостта от норми за емисиите на метан.
Изложба Енергия за мир: 8 истории
Енергия за мир е инсталация, която с помощта на четирима талантливи илюстратори разказва за връзката между изкопаемия газ и най-големите проблеми на нашето време — промяната на климата, замърсяването на въздуха, войната, икономическата несигурност и нарушаването на човешките права.
Видео материали
Как да се откажем от въглищата, без да се заключваме в газ?
Метан изтича от газовата инфраструктура в България.
Прочети повече по темата
Новини:
Ресурси:
Карта на емисиите на метан
Картата предоставя лесен достъп за широката общественост до спътникови данни за концентрации на метан в атмосферата на територията на страната. Така могат да се видят аномалии в атмосферните концентрации на метан, причинени от източници от националната газопреносна мрежа, вследствие на изпускане на газ в атмосферата при профилактични дейности, неизправна апаратура и изтичания, причинени от аварии.
На картата са изобразени в опростен вид газопроводи и станции. Може да бъде избран период за анализ, да се генерира слой и графика с дневни данни като месечният максимум показва най-високата стойност, а горещите точки – резултат за честотата на високи концентрации.
Има ли рискове за околната среда и хората от потенциалния добив на газ в Черно море?
Офшорните газови находища: апетитите за добив на газ нарастват редом с промените в климата
Големият енергиен капан: какво би означавал един завой от въглища към газ?
Завоят от въглища към газ е невъзможен: нов доклад изчислява колко би струвало, ако ТЕЦ „Бобов дол“ и ТЕЦ „Марица изток 2“ заработят на газ
Играта ЕНЕРГИЗИРАЙ ТОВА предизвиква случайни минувачи да се изправят срещу климатичните промени
10 препоръки от гражданския сектор за отказ от изкопаем газ до 2035г.
Нужно е финансиране за по-малко емисии на метан от нефт и газ
Инвестициите в нови газови находища са рисковани и необратимо закъснели
ОТВОРЕНА ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ В КОНКУРС: ТЪРСИМ ДИЗАЙНЕР НА ИГРИ
Метанът – невидима заплаха за нашето здраве | Онлайн събитие с метанова изложба
Рисковете за здравето от готвене с газ
Защо употребата на газ трябва рязко да спадне, ако искаме да изпълним климатичните цели?
Скритата вреда: Изобличаване на емисиите на метан от внос на изкопаеми горива в ЕС
Доклад на ЕС “За Земята”: Потенциалът на зеления водород е силно надценен
Зеленият водород в отоплението: решение или безсмислена инвестиция?
Историческа сделка или ново дългосрочно заключване с руски газ? Как България рискува да се превърне във вносител на руски газ в Европа
Енергия за мир – 8 истории | креативна инсталация в The Mall
Време е за истинска енергийна независимост!
Какво предстои на 9-и и какъв е проблемът с парите за газови проекти?
Включването на газа и ядрената енергия в Таксономията е стратегическа грешка за ЕК
Поучителна история за енергийния преход в България след отказа на страната да премине от въглища към газ
Нови 30 газови приоритетни енергийни проекта на стойност 13 млрд. евро заплашват климата и хората
Европейският парламент е изложен на риск да изпусне климатичната криза, подготвяйки се да подкрепи нови проекти за изкопаем газ
Повече от 4 милиарда лева за скъпи, ненужни и вредни газови проекти
Ще потече ли наистина зелен водород по газопроводите до 2027? Министрите на енергетиката на Евросъюза изкуствено удължават живота на изкопаемия газ, застрашавайки постигането на Европейските цели за климатична неутралност
Подкрепи петиция до Европейската комисия 74 мегапроекта за изкопаем газ да не получат евросредства