Който замърсява, трябва да плати

Време е да действаме, за да приспособим нашите общества за безопасен преход към бъдещия климат.

Всички виждаме последиците от климатичната криза: внезапни наводнения и суши в Европа, Пакистан и Африка. Най-много обаче плащат хората, които са допринесли най-малко за кризата, особено тези от южното полукълбо. На международните преговори за климата (COP) правителствата от цял свят се споразумяха да създадат Фонд за загуби и щети, за да помогнат на хората на първа линия в климатичната криза да възстановят живота си след наводнения, суши или други климатични бедствия, но този фонд трябва да се попълни.

В Европа кризата, свързана с изкопаемите горива и разходите за издръжка, оказва огромен натиск върху общностите, особено върху жените и бедните хора, което се отразява и на жителите на южното полукълбо. Необходимо е да се осигурят парични средства в подкрепа на общопланетарен преход за излизане от тази криза.

Време е тези, които замърсяват най-много, да поемат отговорност за климатичната криза. Време е замърсителите да платят своя справедлив дял и така да финансират екологичния преход и придвижването ни към бъдеще с безопасен климат.

Мерките, насочени към свръхбогатите, големите корпорации и силно замърсяващите сектори, вече са на дневен ред, но липсва политическа воля за прилагането им.
За да преминем към по-справедливо настояще и бъдеще, са нужни нови данъци и налози върху:

  • непредвидените корпоративни печалби в изкопаемите горива
    въглероден данък върху корабоплаването и такси върху самолетните полети в транспортния сектор
  • данък върху търговията с финансови продукти във финансовия сектор. Дори малък данък върху търговията с финансови продукти чрез облагане на финансовите транзакции в целия ЕС би могъл да донесе огромни приходи и да помогне за спиране на социално разрушителната спекулативна търговия със замърсяващи дейности
  • увеличаване на данъците за най-богатите 1% от населението. На индивидуално ниво свръхбогатите причиняват повече щети на климата, отколкото най-бедните 50% от световното население.

Големите замърсители трябва да платят истинската цена за своите действия, с което да подкрепят най-пострадалите и уязвими общности на местно и световно ниво, особено в южното полукълбо. Правителствата трябва да действат сега, за безопасно приспособяване на човечеството към променящия се климат.

По темата:

Жител на изчезващо заради въглищна мина село започва дело срещу Министерство на енергетиката за нанесени вреди

Петиция Бели бряг и Трояново

Мода, свръхконусмация и климатична криза. Къде сбъркахме?

Младежи от цял свят ще пътуват с влак до Барселона, за да изискат нови данъци за замърсяващите индустрии

ЗА депозитна система в България

Бели бряг – обреченото село

Под чадъра на институциите: централи, свързвани с консултанта Христо Ковачки, са спестили поне 74 млн. евро с неточни доклади за емисиите от въглероден диоксид

Скритата картина на замърсяването с въглероден диоксид: как несъответствия в данните облагодетелстват топлоелектроцентралите от кръга „Ковачки“

Най-големите компании в България плащат по-малко данъци от останалите

Време е нарушителите да поемат отговорност! „За Земята“ подкрепя протеста на гражданите в Гълъбово за чиста околна среда