Филип Уатю е замeстник-кмет по транспорта и публичните проекти на Гент – европейския град, който беше отличен с годишната награда на Европейската федерация на велосипедистите за 2024 г. постиженията си във велосипедна инфраструктура. Гент може да се похвали с 500 километра велоалеи и над 60 вело моста, както и интермодални връзки между велосипедната инфраструктура и тази на градския транспорт. Днес градът е разпознаван като един от примерите за устойчиво и здравословно придвижване в Европа, но това не винаги е било така. Преди малко повече от 10 г. велосипедистите са били 2 пъти по-малко, а плановете за промяна са срещнали първоначално такъв отпор, че се е наложило зам-кмета да получи денонощна охрана за себе си и семейството си.
В разговор с него по време на конференцията Velocity 2024 през месец юни опитахме да разберем как въпреки всички пречки са успели да убедят гражданите на града.
Г-н Уатю, разкажете за първоначалната си мотивация да подобрите политиките и инфраструктурата за колоездене в Гент?
Аз самият съм колоездач и изпитвах на собствения си гръб преди 20-ина години, че карането на колело в града беше ежедневна борба. Беше трудно да заемеш своето място на улицата, беше опасно и шумно. Вярвах, че може да бъде по-добре, че е възможно да има повече безопасно пространство за пешеходци и велосипедисти. И това беше мотивацията ми. Мисля, че имахме всичко необходимо, за да направим голям скок напред в усилията си да станем вело град. Беше нужно да направим Гент по-безопасен, по-здравословен и по-зелен.
Имахте ли точна програма за насърчаване на велосипедите, като Плана за движението*, с който е известен Гент, още преди да бъдете избран? Беше ли част от вашата политическа програма?
Все още нямах точен план за движението на хора и превозни средства в Гент. По образование съм урбанист и вече бях правил подобни разработки, включително за магистърската си дипломна работа по градоустройство. Това, разбира се, беше много отдавна, през 90-те, и с избирането ми на поста нямах готов такъв план. Стимулът ми дойде малко след това, през 2013 г., когато посетих големите велосипедни градове Утрехт, Грьонинген, Копенхаген. Това беше невероятно изживяване. Там видях много високо качество (на велосипедната инфраструктура, бел. ред.) и ми се прииска да постигнем същото ниво и в нашия град. Но в този момент си помислих: “О, имам само шест години”, защото мандатът в Белгия е толкова, “а и не разполагам с голям бюджет. И така, как мога да постигна същото ниво, ако нямам време и средства?” Затова се огледахме за готови решения. Намерих проект в Грьонинген от 70-те години, в който имаше план за движението и взаимствахме от него. Такъв план е необходим, за да регулирате автомобилния трафик. Ако постигнете това, се създава пространство за пешеходци и велосипедисти.
Нашият план всъщност е много прост. В центъра на града е зона, която е ограничена за автомобили. Там може да влезете само с разрешително. Около нея са разположени други шест зони, които са опасани от околовръстен път. За пешеходците, велосипедистите, обществения транспорт, такситата – реално нищо не се е промени. Но шофьорите на автомобили вече не можеха да преминават от една зона в съседна друга, освен ако не използваха околовръстния път. Тоест, ако искате да отидете от зона А в зона Б, излизате първо до околовръстния път, след това от околовръстния път до зона Б и това е единственият начин да се придвижите с кола.
Изпълнението на плана беше много важен момент, защото се справихме с тази част от автомобилния трафик, която беше излишна (така нареченият “паразитен трафик”, бел. ред.). Проучванията показваха, че около 50% от придвижванията с кола в града можеха да се избегнат или бяха на много къси разстояния – до няколкостотин метра.
В презентацията си по време на конференцията Velo-city 2024 споменахте, че добрите аргументи и положителните примери не помагат да се приобщят скептиците и протестиращите. В София не е по-различно. Разкажете ни за някои от кампаниите, които бяха успешни за успокояване на недоволните в Гент.
Така е, казах, че вдъхновяващите примери не помагат, като имах предвид, че не са от полза, за да избегнете насрещната негативна реакция. Не помагат да убедите хората, които крайно се противопоставят. Това, което е необходимо, е повече хора да почувстват и изпитат как един град може да бъде организиран по различен начин.
Направихме проект „Живите улици“, който беше много интересен. Стартирахме с него през 2013 г., като буквално дадохме улицата на хората. Те можеха да направят всичко с нея – да я препроектират по собствено усмотрение временно, за два-три месеца, но при две условия. Първо, улицата трябва да е без автомобили. Второ, трябва да решат всички проблеми, свързани с това, че улицата е без автомобили. Защо това беше важно? За гражданите, които подкрепят велосипедните мерки, подобно нововъведение беше много приятно. Но те вече бяха убедени, бяха с нас. Обаче тези, които се противопоставяха по принцип, в началото на проекта заявиха: „О, не ми харесва, но това ще е само за два месеца“. Казаха си: “Добре, давайте, само два месеца са, след това се връща всичко с колите”. Само че в този период те успяха да видят, че на улицата е приятно и без коли, че имат време да си поговорят със съседите, да изпият питие с тях, че децата могат да играят навън безопасно, да си общуват. Всъщност буквално можеха да правят всичко, което поискат на улицата, защото пространството беше за тях. Така че подобен подход е важен. Ако дадете възможност на хората да почувстват, че улицата може да бъде по-добра с по-малко коли, тогава те могат да бъдат убедени.
Друго нещо, което забелязахме в лекцията ви, бе убеждението, че увеличаването на модалния дял на колоезденето в града от 2% на 5% е най-трудната промяна в управлението на мобилността. В София всъщност сме точно около 2% в момента. Какво ще посъветвате вземащите решения, така че преминаването към 5% да бъде по-бързо и по-плавно през следващите няколко години?
Да, това е трудно. Когато започна нашето управление, в Гент колоездачите бяха около 22% от придвижващите се. Сега сме около 38-39%. Отчасти при нас въвеждането на подходящи мерки беше по-лесно, защото вече имахме критична маса.
Когато сте на 2%, мисля че е необходимо да има проекти, които показват, че колоезденето е интересно и трябва да направите място за велосипедистите. В такъв момент аз бих заложил на създаването на вело маршрут, който да е съвсем безопасен за велосипедистите. Поне един маршрут, който преминава през града и гражданите да могат да го ползват като ефективен транспортен канал. Безопасен, здравословен и ефективен.
Какво все още липсва на Гент като велосипеден град и трябва да се направи?
Все още има твърде много места, които не са безопасни, където преминават твърде много автомобили, където хората, особено родителите, си казват, че не е безопасно да оставят децата си с колело на улицата сами. Това е важният показател – моментът, в който родителите решат, че някоя улица е безопасна. Тоест не колко е броят на редовните велосипедисти в града, а колко деца карат велосипед сами или пък колко по-възрастни хора се придвижват с колело.
Какви са следващите ви проекти за подобряване на колоезденето, които започвате да изпълнявате?
Имаме няколко инфраструктурни проекта – мостове, подлези, велосипедни алеи и така нататък. За момента това е обичайна политика. Но имаме и план за справяне с транспортната бедност. С него се опитваме да накараме хората да се качат на велосипед, особено хората в социално и икономически неравностойно положение. За тези хора, дори и да ви прозвучи странно, дори велосипедът е скъп. Ние им помагаме да притежават и поддържат собствен велосипед. Така че не става въпрос само за инфраструктура, но и за социална политика.
Какви точно мерки възнамерявате да предприемете? Просто ще купувате велосипеди за хората или ще са безплатни за наемане?
Имаме организация, която се казва „Велосипедното посолство на Гент“. Хората там събират стари велосипеди, които често дори са изхвърлени на улицата, а от тях сглобяват нови колела, които се продават на социално уязвими наши съграждани за около 40 евро. Също така имаме програма, с която финансираме ремонти до 100 евро. Участниците не получават пари в брой, а в карта, която могат да използват само за специализирани вело услуги в определени места в града.
Третият тип усилия в тази посока са уроците по колоездене. Ще се изненадате, но все още има достатъчно много хора, които не могат да карат колело, затова им помагаме. Тези уроци са безплатни.
А какво по-точно е „Велосипедното посолство“? И работите ли с граждански организации по принцип за популяризиране на активната мобилност?
“Велосипедното посолство на Гент” е вид неправителствена организация – реално аз я създадох преди седем години. Тя получава финансиране и от общината.
Ние работим с много групи на гражданското общество – с Колоездачния съюз, например, с Globelink и други. Техните кампании ускоряват и разширяват приемането на велосипедните ни политики. Логиката е проста. Ако не говорите с хората, те няма как да разберат какво се опитвате да постигнете и съответно няма как да го приемат. Така че работата с граждански организации и групи е част от мерките ни за популяризиране на общинските политики.
Получихте наградата на Европейската федерация на велосипедистите за 2024 г. Какво означава това за вас?
Е, приятно е. Аз, разбира се, не го правя за наградите. От 12 години съм заместник-кмет. Правя го за многото велосипедисти в Гент, за хората в Гент. Това е моята мотивация. Но такава награда показва, че някои организации оценяват това, което правим. Признанието може би е по-важно за всичките ми сътрудници, но и хората от градската администрация. Тези награди показват, че тяхната работа също е много важна. Затова такава награда е много приятна и аз съм много, много благодарен за това.
Разбрахме, че в града ви е имало толкова силна реакция срещу мерките отначало, че се е наложило да ползвате охрана?
Да. В периода на въвеждане на плана за движение имаше заплахи за убийство не само срещу мен, но и срещу членове на семейството ми. Това беше много страшно. Бях под полицейска охрана в продължение на шест седмици, което не е приятно. Но въпреки това продължихме напред.
Какво ще кажете на политиците в България, които се страхуват да го направят?
Като политик никога не трябва да отстъпвате. Трябва да вярвате в това, което правите, и да се придържате към плана си. Никога не отстъпвайте, отидете отвъд препятствията, заплахите и ограниченията – това е моят съвет.
*План за движението (от английски Circulation plan) е схематична емпирична проекция/модел на начина, по който хората и/или превозните средства преминават през дадена зона. В България се използва терминът “Генерален план за организация на движението”.
Водеща снимка: JesseDeMeulenaere;
Други снимки: Личен архив/Facebook