Има ли рискове за околната среда и хората от потенциалния добив на газ в Черно море?
От години в медийното пространство се задава въпроса има или няма залежи на газ в българската акватория в Черно море. Последната публично представена информация е, че има потенциал за добив на 13 млрд. кубика изкопаем газ на година и че Българската държава има намерение да даде от себе си голямо финансиране за такъв евентуален добив. Въпросът, който управляващите и голяма част от медиите премълчават е: Има ли екологични рискове за морето и човешкото здраве, както и икономически такива и какви са те?
Отговорът и на двата въпроса определено е “да”. Освен чисто финансовият риск за компаниите, които биха предприели добив без да са наясно точно каква възвръщаемост могат да очакват, от сондажите в Черно море има и сериозен екологичен риск.
При добива има риск от значително изтичане на метан и летливи органични съединения, които замърсяват въздуха и са вредни за човешкото здраве. Основните проблемите са при транспортирането.
Учените в областта на климата, са установили, че метановите емисии, които се отделят от нефтената и газовата промишленост всъщност са в много по-големи количества от тези, които компаниите официално съобщават, въпреки твърденията на някои енергийни гиганти, че са намалили осезаемо емисиите си. Това се дължи на факта, че до момента се разчита на съвестта на компаниите и те правят самоотчети за емисиите си… Това е от глобално значение, тъй като природният газ – изкопаемо гориво, широко използвано за отопление на домове и за производство на електроенергия, има в състава си около 90% метан, който е силен газ и е една от водещите причини за глобалното затопляне. Той се отделя в атмосферата от сондажите, както и по цялата мрежа за разпределение на изкопаем газ – от тръбопроводите и компресорните станции до терминалите за износ, които втечняват газа, за да го транспортират в страната и чужбина.
Учени, които измерват метана от спътници в космоса, предупреждават, че метановите емисии, отделяни от нефтени и газови операции, обикновено са поне два пъти по-високи от цифрите, обявени от компаниите, тъй като до момента се разчита на самоотчитане на стойностите, което се прави от самите компании. В Пермския басейн, най-голямото находище на нефт и природен газ в САЩ, метановите емисии са 2 до 3 пъти по-високи от тези, които компаниите съобщават, твърди Томас Лаво, учен от Университета в Реймс, Франция.
Опитът на други държави с този вид добив показва също, че има и рискове от земетресения. В Нидерландия, например неотдавна бе закрито действащо газово находище, защото селата в близост са пострадали от земетресения и са се срутили къщи на жителите.
Спекулира се с твърдението, че ако бъде започнат добив на газ в блок „Хан Аспарух“, цената му ще бъде с 35% по-ниска от тази на изкопаемия газ, който получаваме от Русия или Азербайджан. Това не може да се предвиди, тъй като пазарът определя цената на суровината – не местоположението на добива, а и предполагаемият добив се предвижда да започне чак през 2030 година, в която няма как да знаем какво ще бъде състоянието на пазара.
Трябва да се има предвид и че има сериозен риск от въздействия върху биоразнообразието на Черно море. Основното притеснение е какво би се случило при един евентуален разлив. Щетите за туризма и риболова също биха били изключително сериозни.
Освен вредните емисии във въздуха и негативното въздействие върху климата, има риск за увеличаване на нивото на подводен шум, който също би оказал сериозно негативно влияние върху деликатната екосистема на Черно море, изпускането на производствени води може също да крие съществен риск, тъй като съставът им остава неясен (ще се използват ли химикали, кои и в какви количества).
През 2022 г. се случи сериозен теч на газ в Балтийско море (от газопровода Северен поток), който нагледно ни представи какви са щетите за околната среда и икономиката от подобен разлив:
Морските животни, които се намират в близост до изтичащия газ, с голяма степен на вероятност не са оцелели – особено тези, които не умеят да плуват бързо.
Корабоплаването бе ограничено в радиус от 5 морски мили (9.26 км.) около течовете. Причината е, че метанът във водата може да повлияе на плаваемостта и да разкъса корпуса на плавателния съд. Също така докато газът все още изтича, непосредствената околност е изключително опасно място. Въздухът, който съдържа повече от 5 процента метан, може да бъде запалим.
В заключение, макар наскоро да бе удължен срока на концесията за проучване и добив в блок „Хан Аспарух“, все още не е направено т.н. геоложко откритие – наличие на значими количества газ и нефт като за индустриален добив, но рисковете при евентуален такъв са налице.