В средата на месеца „За Земята” беше домакин на конференцията „Умно управление на отпадъците – предизвикателства и възможности за общините“ в партньорство с Асоциацията на еколозите от общините в България (АСЕКОБ). Събитието се проведе на 14 юли в град Хисаря, като част от 57-та Национална асамблея на АСЕКОБ. Участие взеха близо 60 души от общо 100 регистрирани, включително представители от дирекцията по „Управление на отпадъците и опазване на почвите“ към Министерството на околната среда и водите. Срещата откри зам.-министърът по управление на отпадъците Николай Сиджимов. Представители на общини от цяла България показаха желание и ентусиазъм за работа в посока разделно събиране и намаляване на отпадъците. 

Форумът започна с онлайн включване на живо на един от най-големите европейски експерти по управление на органичните и други битови отпадъци – Енцо Фавоино, от Scuola Agraria del Parco di Monza и  Zero Waste Europe. Той припомни, че остават 18 месеца до въвеждане на европейските задължения за разделно събиране на хранителните и зелените отпадъци и сподели своя опит в това отношение. Според Фавоино събирането на биоотпаците от прага на дома постига значително по-голям успех в сравнение със събирането чрез улични контейнери. Като пример за това послужи Каталуния, автономна област в Испания със седем милиона население, приблизително колкото е населението на България. Там от прага на дома се събират  над 112 кг биоотпадъци годишно на жител спрямо 42 кг от контейнери на улицата, предназначени за същия вид отпадък. 

Онлайн презентация на Енцо Фавоино пред участниците в дискусионния форум.

Енцо Фавоино смята, че в България съществува неизползван потенциал по отношение на събирането на биоотпадъци – голямата част от които в момента се смесват с общите битови отпадъци. Налице са механизми, които могат  да променят ситуацията. В най-голяма степен това се отнася до събирането на отпадъци от прага на дома, което работи доказано успешно и в Италия, родната страна на Енцо. Експертът сподели, че в Милано, град приблизително с размерите на София, разделното събиране на хранителните отпадъци от домакинствата се радва на отлични резултати. Пред всяка жилищна сграда има големи контейнери за биоотпадъци според броя домакинства, а във всеки апартамент за събиране на кухненските отпадъци се използва специална кофа с дупки за проветрение с цел да се ограничи максимално възможната миризма. Изключително важно е гражданите да бъдат улеснени в разделното събиране на отпадъци. От ключово значение е добрата информационна кампания. Представителите на общините в България единодушно споделиха, че много често имат нужда от подкрепа именно във връзка с комуникационните си кампании сред гражданите.

След презентацията на Енцо Фавоино присъстващите имаха възможност да зададат своите въпроси към него. Сред запитванията най-голям интерес срещна въпросът за грешките, които да бъдат избегнати при събирането на отпадъци. Енцо посъветва събирането на кухненските отпадъци да се отдели от това на градинските, за да може  хранителните остатъци да се извозват с малки камиони и по-често.

По време на конференцията участниците се разделиха на групи, за да обсъдят предизвикателствата за всяка община и какво е приложимо на местно ниво по отношение на биоотпадъците. Малките по размер общини предвиждат като мярка отделянето на сухия от мокрия отпадък и раздаване на индивидуални съдове за компостиране за еднофамилните сгради. Техен приоритет ще бъде и работа с ромските общности.

Дискусии по групи с цел обсъждане на проблеми и търсене на решения в посока събиране на биоотпадъци.

При средни общини се наблюдава проблем с нерегламентираното струпване на отпадъци около контейнерите – строителни материали, гуми, дрехи. Липсва добра комуникационна стратегия на национално ниво, затова е нужно повече медийно присъствие, партньорства с частни фирми, бонуси за гражданите и въвеждане на такса смет на база количество отпадък. 

Недостиг на инфраструктура за третиране на отпадък и недостатъчно високи изисквания относно броя и местоположението на съдовете за разделно събиране са сред основните проблеми на големите общини. Необходими са повече контролни правомощия на общините, които общинските наредби в момента не позволяват. Понастоящем общините нямат право да искат информация от фирмите за разделно предадените от тях отпадъци. Решения във връзка с разделното събиране представителите на големи общини виждат във финансиране на инфраструктура, мащабни информационни кампании, прецизиране на наредбите на общинско ниво и повече инспектори, извършващи контрол. 

Сред присъстващите на конференцията беше Даниела Борисова, управител на общинско дружество Екоресурс Харманли” и еколог с дългогодишна практика. В момента тя отговаря за управлението на отпадъци в региона на Харманли и е ръководи работата на сепариращата и компостиращата инсталация и на регионалното депо. Даниела сподели, че нейният екип провежда кампании за повишаване на екологичната култура няколко пъти в годината. Кампаниите на Общинско дружество Екоресурс с деца са насочени най-вече към учениците и са придружени от игри, презентации и засаждане на дръвчета. До края на тази година предстоят още кампании за ученици с цел да представят новата компостираща инсталация в Харманли. Регионът вече може да се похвали с два мобилни центъра за разделно събиране на отпадъци от домакинствата. Гражданите биват стимулирани с безплатен компост, книжки и други бонуси за проявеното желание и активност. 

Във втората част на форума обменихме добри примери за разделно събиране на отпадъци. Гост-лектор от Румъния бе Золтан Пастай от EcoBihor, който се включи дистанционно в конференцията, за да сподели иновативни практики. Почерпихме знания и от опита на местно ниво. Представители на община Бургас и община Свиленград разказаха за работещите решения, които те самите прилагат. 

Презентация на Весна Балтина, зам.-кмет на община Бургас.

Място за дискусии бе отредено на такса битови отпадъци според количеството. Алтернативни подходи и методи по темата споделиха Михаил Бъчваров, старши консултант в Deloitte Audit ООД и Десислава Стойкова, юрист в НСОРБ. В края на конференцията, Евгения Ташева от ЕС За Земята”, представи на присъстващите цифрови решения за моделиране на управлението на битовите отпадъци на местно ниво като например калкулатора за спестени средства от управление на отпадъците, както и набор от модели под формата на електронни таблици, позволяващи оптимизация на разходите и резултатите от управлението на отпадъците. Тези решения са част от пакета с помощни инструменти  за местни власти, решили да се сертифицират като общини с нулеви отпадъци.

Дискусионният форум, „Умно управление на отпадъците – предизвикателства и възможности за общините“, приключи с обещания за нови срещи и желание за сътрудничество и съвместна работа в бъдеще. Представители на малки, средни и големи общини от цяла България не само споделиха своите проблеми с управлението на отпадъци, но и показаха готовност за оптимизация на процесите с цел постигане на по-добри резултати.

Подготвихме за вас видео от конференцията.

 

 

by