Факти и препоръки, изготвени от ЕС „За Земята“ през юли 2024 г. относно депозитната система.
В депозитната система при покупка на напитка потребителите плащат малка сума (депозит) за опаковката, която им се възстановява при връщане на празната опаковка в магазин. Такива системи има в над 50 юрисдикции по света.
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2024/07/DepositSystem_factsheet.png12341594Мaiahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngМaia2024-07-28 15:21:052024-08-01 14:58:29Факти и препоръки за депозитна система в България, 2024
This publication is part of the LIFE project „Together For 1.5“, co-funded by the European Union. The views and opinions expressed are solely those of the author(s) and do not necessarily reflect those of the European Union or CINEA. Neither the European Union nor the funding body can be held responsible for them
В много държави транспортната бедност остава сравнително слабо изследвана и рядко се намират дефиниции на проблема както на европейско, така и на национално ниво. Проблемът обаче се налага като все по-сериозен с постоянното нарастване на автомобилния дял и покачване на цените на горивата, следващо повсеместната зависимост на транспортната система и услуги от петрол. Проектът „Транспортна бедност в Централна и Източна Европа“ цели да разгледа съществуващите политики, да оцени състоянието на транспортната бедност в България, Хърватия, Унгария, Румъния, Словакия и Словения, както и да повиши информираността на гражданите и отговорните институции.
Прегледът за всяка от посочените държави е планиран като кратък брифинг, който да бъде разпространен до заинтересовани страни. Докладите са изработени следствие на обществено налична информация и няколко целенасочени интервюта. Те са свободни за ползване и са основа за по-нататъшни дейности свързани с транспортната бедност. Инициативата е финансирана от European Climate Foundation (ECF).
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2024/01/Transport-Poverty-in-Bulgaria_29012024_BG-version_Page_01.jpg15671075Gerganahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngGergana2024-01-31 19:26:052024-01-31 21:39:25Транспортна бедност в Централна и Източна Европа: България
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.png00Gerganahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngGergana2024-01-04 15:15:422024-01-04 15:18:04Добри решения за енергийна ефективност, възобновяема енергия и справедлив енергиен преход
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.png00Gerganahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngGergana2023-03-20 10:00:162023-10-16 16:14:51Report of Za Zemiata Proves CO₂ Emissions Manipulations in the „Kovachki“ Coal Empire
Енергийният преход в България трябва да доведе до бързи и адекватни структурни реформи в енергийния сектор, които да доведат до енергийна независимост. Подкрепени от бюджета и от средствата на НПВУ, от Фонда за справедлив преход, политиките за смекчаване на последиците от климатичните промени и за чиста околна среда следва да се приемат като важни за цялото общество.
Бруталната агресия на Путин над Украйна и безпрецедентните санкции, които ЕС наложи на Русия, налагат преосмисляне на основните направления в енергийните планове на страната.
ЕС се опитва да намали до минимум енергийната зависимост от Русия и това е необратим процес. Нашето правителство няма нито време, нито оправдание да отлага енергийните реформи. Приемането на по-амбициозни цели за зелен преход е гаранция за повишаване на енергийната независимост от страната и за смекчаване на последиците от нови политически и енергийни кризи в региона.
Задължителен е отказът от корупционния проект а строеж на АЕЦ Белене, Козлодуй 7, както и от договорите с Газпром.
Обслужването на частни, олигархични интереси в ущърб на държавата в енергий-ния сектор от различни политици и чиновници наблюдаваме от десетилетия, както и даване на приоритет на руските енергийни интереси, за сметка на българските.
Време е този корупционен модел да бъде прекратен и най-после да се обърне внимание на устойчиви решения за повишаване на енергийната независимост на страната, съхраняване на природата и подобряване качеството на живот на хората.
Абсурдно е през 2022 г. енергийният сектор да е блокиран от едни и същи политици, обслужващи руските енергийни интереси от 30 години, обричащи България на ограничаващи развитието на икономиката ни енергийни мега проекти.
Министри от известни с огромната си корупция правителства от по-далечното и по-близко минало: Румен Овчаров, Румен Петков, Румен Гечев, президентът Георги Първанов, продължават да блокират европейския път на развитие на страната в посока повишаване на енергийната ефективност, децентрализация на производството на електроенергия и улеснен достъп до ВЕИ на домакинствата. Обезпокоително е, че им се дава гласност в медиите, като част от управляващата коалиция да агитират почти ежедневно за подновяване на компрометирания проект АЕЦ Белене, причинил загуби от над 3 млрд. лева на бюджета, както и за газови проекти, разчитащи на руски газ.
Теменужка Петкова и Бойко Борисов все още не намират пътната карта за строежа на Турски / Балкански поток, проект на Газпром, платен с близо 3 милиарда лева от националния бюджет и напълно безсмислен за българския енергиен преход.
Продължете четенето в най-новата брошура на екип Енергия и климат на „За Земята“.
Намаляването на емисиите на метан от петролната и газовата промишленост е от решаващо значение, ако искаме да останем в границите на затопляне от 1,5 градуса. Няма време за чакане: емисиите на метан са 80 пъти по-вредни от тези на CO2 в краткосрочен план. Съществуващите технологии и най-добрите практики за поддръжка могат драстично да намалят емисиите на метан от нефтодобива и газодобива при ниски разходи. Вижте подробности в инфографиката.
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.png00Gerganahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngGergana2022-05-15 12:27:452022-06-09 10:22:10Емисии на метан от веригата за доставки на нефт и газ в Европа
Смесването на водород с изкопаем газ в съществуващата европейска газопреносна мрежа се предлага като вариант за плавен преход към климатична неутралност. Смесването обаче може да бъде осъществено само в много ниски количества, а без цялостно преоборудване на мрежата – в обеми по-малки от 10%. Цените за потребителите ще се повишат, стандартите за газ ще бъдат подкопани, а ползите за околната среда биха били минимални.
Устойчивият водород се очаква да бъде достъпен в ограничени количества и е подходящ единствено в специфични процеси, за които няма неутрални по отношение на климата алтернативи. Тази употреба не изисква смесване на водород в общата газопреносна мрежа.
За да се достигнат целите на ЕС в областта на климата, емисиите от сектора на жилищните сгради в ЕС трябва да намалеят с над 60% до 2030 г. (спрямо стойностите от 2015 г.). Това означава, че спешно са необходими варианти за декарбонизация, които могат да бъдат внедрени масово през следващите години.
Устойчивият водород обаче няма да бъде наличен масово преди следващото десетилетие, докато други варианти – като мерките за енергийна ефективност, използването на термопомпи и централното отопление, вече са на наше разположение. Производството на топлинна енергия чрез водород ще изисква скъпо преустройство на настоящата газопреносна мрежа и свързаните с нея битови уреди, докато използването на термопомпи, например, ще е не само по-евтино, но и по-ефективно (около шест пъти).
Водородната инфраструктура ще трябва да бъде структурирана по различен начин от газовата, за да се постигне нейната максимална ефективност. Тя трябва да бъде планирана така, че да пренася водород към районите с повишено търсене, като индустриални центрове например. Ако се планира в непосредствена близост до обекти за производство на възобновяема енергия това би намалило разходите за изграждането ѝ. Настоящата газопреносна мрежа на ЕС ще може да бъде намалена дори и при най-оптимистичните варианти за употребата на водород.
Вероятно не всички настоящи потребители на газ ще се възползват от бъдещата наличност на водород. Разминаването между разходите и ползите свързани, с внедряването на водородната инфраструктура, би представлявало значителен риск за обществената ѝ легитимност.
Добиването на енергия от водород е от ключов политически интерес в прехода към климатична неутралност. Според начините на добив водородът може да бъде „син“ или „зелен“. „Синият“ водород се произвежда от изкопаеми горива и добитата от него електроенергия е със значителен въглероден отпечатък. „Зеленият“ водород се придобива чрез възобновяема енергия, но понастоящем той представлява едва 1% от общото производство на водород.
За успешното внедряване на водород в бъдеще е необходимо капацитетът за възобновяема енергия на ЕС да бъде утроен до 2030 г. Нужни са политики в областта на иновациите и понижение на цените на „зеления“ водород. Ключово предизвикателство е управлението на бързия преход към „зелен“ водород и недопускането на прекомерни инвестиции в „синия“, който може още през 2030 г. да е неконкурентен.
През последните над 10 години беше пропусната възможността за започване на трансформация на енергийния сектор в посока намаляване зависимостта от изкопаеми горива и ядрена енергия.
България е изправена пред опасностите от бърз и болезнен енергиен преход.
Няколко поредни български правителства, не без помощта на синдикатите, предпочетоха да отлагат реформите в енергийния сектор, да отричат намаляването на значението на въглищата и трудностите пред развитието на въглищната индустрия. Те направиха всичко възможно да поддържат в обществото илюзията за липса на алтернатива на въглищата, въпреки ясните европейски и световни тенденции от години.
Няколко поредни български правителства чрез медийна пропаганда налагат в обществото мнението, че мерките за енергиен преход и политиките за смекчаване на последиците от климатичните промени са ни наложени от Брюксел и са против нашите национални интереси.
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2021/12/MI_30_10_2021-8-scaled-1.jpeg25602352perunahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngperuna2021-11-17 17:45:522022-04-29 18:11:55Кой се страхува от справедливия енергиен преход и Зелената сделка
Пестенето на електроенергия у дома е постижимо, стига да спазваме редовно някои основни правила. Изготвихме за вас кратка брошура, в която ще откриете повече информация и практични съвети, свързани с енергийната ефективност.
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2021/06/thumbnail-ZWCC_brochure.png7851158e.tashevahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pnge.tasheva2021-06-14 20:59:092021-06-14 21:04:15Първият в света сертификат за общини с нулеви отпадъци
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2021/06/thumbnail-criteria-levels-ZWCC.png7051410e.tashevahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pnge.tasheva2021-06-14 19:54:462021-06-14 19:56:34Сертификат за общини с нулеви отпадъци: Изисквания
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2021/05/Rainwater-TN.jpg7771315e.tashevahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pnge.tasheva2021-05-27 12:08:362021-05-27 12:09:35Дъждовна вода за дворната градина – кратко ръководство
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.png00violetahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngvioleta2021-03-22 09:49:222021-03-22 11:47:08Ядрената енергетика в България — хаос, корупция и некомпетентност
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2020/12/finansirane-eu-sdelka.jpg11321602perunahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngperuna2020-12-03 11:38:532020-12-03 12:17:02Зелената сделка е новата стратегия за развитие на европейския съюз
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2021/02/8a03f42b-dscf2461-2048x1366.jpg13662048violetahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngvioleta2020-08-31 13:09:562021-02-11 10:06:44България между зеленото бъдеще и кафявото минало
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.png00violetahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngvioleta2020-07-02 15:20:082020-07-02 15:20:14АЕЦ Белене- кражбата продължава. Ще потопим ли и Великите сили в корупционния гьол?
Ако си мечтал да разрешиш някой екологичен конфликт, да спреш експлоатацията на хората и природата, да даваш пример за природосъобразен и равнопоставен живот на нашата планета, да помагаш на близки или далечни хора, жертви на екологична несправедливост; ако някъде в теб гори пламъка на революцията, то чети, учи се и бъди като нас! Още един За Земята!
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.png00e.tashevahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pnge.tasheva2019-01-25 17:26:212019-02-14 11:54:20Справедлив енергиен преход – Възможности и рискове за България
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.png00e.tashevahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pnge.tasheva2019-01-25 17:06:122019-02-14 11:17:07Just Energy Transition – Opportunities and Risks for Bulgaria
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.png00danitahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngdanita2018-11-12 14:31:132020-07-29 11:17:53Наръчник за компостиране
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/11/Thumb-OnTheRoadtoZW-EN.png435487e.tashevahttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pnge.tasheva2018-11-12 13:54:142021-03-31 19:24:32По пътя към Нулеви отпадъци
В тази брошура представяме накратко какво са новото поколение ГМО или както ги наричаме ГМО2.0.
Представяме и 12-те причини, заради които според нас те следва да бъдат регулирани като познатите ни досега ГМО. Т.е. да минават предвидените в европейското законодателство процедури по установяване на безопасността, преди да бъдат разрешени за използване в селското стопанство или да бъдат влагани в храните и фуражите, както и ако се предлагат на пазара – да бъдат етикетирани, че съдържат ГМО. Причините могат да се обобщят, с това че ГМО2.0 крият същите рискове, макар и биотехнолгичните лобита ги определят като „прецизни“ и без възможност да създават неочаквани проблеми. Впрочем, те твърдяха същото и за предишното поколение ГМО в дебатите за начина им на регулиране.
https://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2019/06/FOE_Genome-Facebook-Post-2-scaled.jpg17372560ipopovhttps://www.zazemiata.org/wp-content/uploads/2018/02/zzlogo.pngipopov2017-12-03 14:07:272019-08-03 14:24:45Стоп на новите ГМО!
Този сайт използва бисквитки. Запознайте се с Политиката ни за поверителност като натиснете бутона "ПОВЕЧЕ". ПриемамПолитика на поверителност
Политика за поверителност
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.