Настоящото проучване е стъпка напред, част от дългогодишната работа на Екологично сдружение „За Земята” по темата за изгаряне на отпадъци. През последните години този подход често се предлага като бързо решение на растящите количества битови отпадъци и намаляващото място в регионалните депа. Изгарянето се представя като „зелено решение” и се използват термини като оползотворяване, обезвреждане, газификация и други. В действителност, изгарянето не решава проблемите с отпадъците, а създава редица здравни и екологични рискове и спира развитието на общинските системи за повече рециклиране и компостиране.

Този доклад цели да представи обобщена и разбираема информация относно изгарянето на широко разпространени отпадъци, което носи риск за човешкото здраве и околната среда. По-конкретно, проучването се фокусира върху събиране и обобщаване на информация относно количествата и видовете изгорени отпадъци през 2022 г., изследва здравните ефекти и различните технологии, които се използват. Предмет на проучването са отпадъци от пластмаси, текстил, използвани автомобилни гуми и „RDF” или Refuse Derived Fuel. Проучването представя информация относно вида и количествата отпадъци, за които през периода 2021 – 2023 г. са подадени инвестиционни предложения.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Сваляне на pdf файл

Гражданите не са наясно и със здравните ефекти и рискове за околната среда от използването на различни технологии за изгаряне. Подробен доклад Здравни ефекти от изгарянето на отпадъци  е изготвен от  д-р Костадин Костадинов от Сдружение „Въздух за здраве“ за Екологично сдружение „За Земята .

by