През май 2024 г. ЕС одобри първия в историята си регламент за намаляване на емисиите на метан в енергийния сектор. Регламентът е и първата по рода си мярка за ограничаване на емисиите на метан от въглищните мини в света. Изненадващо или не, най-големият източник на емисии на метан в сектора в ЕС се оказва добивът на въглища.
Напомняме, че метанът е вторият по-значение парников газ. Той има 80 пъти по-голям потенциал за затопляне на климата на земята от въглеродния диоксид за период от 20 години. Антропогенните емисии на метан са отговорни за около ⅓ от повишението на температурата на Земята от края на 19 век насам.
Според докладите на Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата, през 2021 г. енергийният сектор е изпуснал 2 497 хил. тона метан, което го прави третият по големина емитер в ЕС след секторите на селското стопанство и отпадъците. Метанът от добива на въглища е най-големият източник в енергийния сектор, който през 2021 г. отдели 908 хил. тона. Въглищата допринасят за 6% от общите емисии на метан в ЕС.
Фигура 1. Добивът на въглища е най-големият източник на емисии на метан в енергийния сектор в ЕС.
Очаква се политиките, залегнали в регламента, заедно с политиките на затваряне на ТЕЦ-ове да доведат до 48% намаление на емисиите на метан от въглищни мини в ЕС при влизането в сила на финалните мерки от регламента до 2031 г. спрямо 2021 г. Въпреки това, намалението е по-малко от необходимите 58% за изпълнение на целите на Европейската Зелена сделка главно поради закъснения в мерките при металургични въглища.
15 държави-членки на ЕС, сред които и България, ще трябва да приложат мерки за намаляване на емисиите от въглищните мини (Фиг. 2), като единствено Полша и Румъния ще приложат такива при действащи подземни мини. В момента, 0 от десетте най-големи доставчици на въглища в ЕС прилагат изискванията за измерване на метана, изисквани в регламента.
Фигура 2. Обхвата на Европейския регламента за метана при въглищните мини.
За операторите на действащи въглищни мини изпускането на метан през вентилационни шахти, които отделят повече от 5 тона метан на килограм добити въглища, се забранява от 2027 г. Това ограничение ще бъде допълнително намалено до 3 тона метан на килограм до 2031 г. Въпреки това, мерките при действащи мини се определят като амбициозни.
Одобрен на 27 май 2024 г., регламентът е първият по рода си в света за въглищните мини, като той ще изисква мерки по мониторинг, докладване и проверка (MRV) на емисиите на метан. Операторите на въглищни мини също така ще са задължени да намалят емисиите както в действащите, така и в затворените подземни мини, които продължават да отделят метан.
За съжаление, поради силен натиск от въгледобивната индустрия, мерките за действащите мини за добив въглища за енергийни цели бяха съществено отслабени при договарянето на регламента. Прагът за количеството на разрешените емисии на метан на тон въглища беше намален шест пъти в сравнение с първоначалното предложение за регулация, при което присъства целта за 58% намаление на емисиите на метан от въглищните мини.
Времевата рамка на приложение на мерките от регламента беше удължена по време на преговорния процес. Прилагането на първите изисквания ще започне през 2025 г., като допълнителни мерки ще влизат в сила до поне 2031 г.
Сред най-притеснителното в Регламента е, че включването на праг на емисиите на метан за металургичните въглища (тези, използвани в металургичната индустрия), беше отложено чак за 2027 г. В същото време този праг е ключов за намаление на емисиите на метан от добива на въглища.
Макар и амбициозен, регламентът все още не успява да изпълни заложеното е Европейската зелена сделка, която цели намаляване на емисиите на парникови газове с минимум 55% до 2030 г. в сравнение с 1990 г. Постигането на тази цел изисква и намаляване на емисиите на метан от енергийния сектор с 58% до 2030 г. в сравнение с 2020 г. Тази цел а няма да бъде постигната при добива на въглища, докато в регламента не бъдат включени изискванията за намаляване на емисиите от мините за металургични въглища.
За да се постигнат изискваните цели за емисиите, докладът на Ember препоръчва на ЕС да предприеме три основни действия:
- Значително да подобри приетите в световен мащаб „най-добри практики“ по мониторинг, докладване и верификация (MRV) на емисиите на метан от въглища.
- Определяне на насоки и стандарт за санкции за нарушения
- Определяне на амбициозен праг на емисиите на метан за мините за металургични въглища
Тази публикация е резюме на доклад за Европейския регламент за метана и въглищата на независимия енергиен мозъчен тръст Ember.
С пълния доклад можете да се запознаете тук.