Латвия и Словакия са държави с едни от най-новите депозитни системи в Европа. Изпълнителните директори на депозитните оператори там споделиха своя опит, предизвикателства и научени уроци от първите години на функционирането им.
Опитът в Латвия
Латвийската депозитна система за опаковки стартира през февруари 2022. Преди въвеждането ѝ, контейнерите за напитки са съставлявали 60-80% от всички отпадъци, открити в природата. С проценти на събиране над 80% само през третата година от своето функциониране, системата ефективно намалява замърсяването, осигурява качествен материал за рециклиране и насърчава по-екологично съзнателно общество.
Ключови характеристики на латвийската депозитна система:
●Общонационална мрежа от над 1500 пункта за събиране, включително вендинг машини за обратно приемане и пунктове за ръчно предаване.
●Безплатна доставка и инсталиране на вендинг машини за търговците на дребно, което гарантира удобен достъп за потребителите.
●Включване на разнообразие от контейнери за напитки, включително метални кенове, стъклени бутилки и пластмасови PET бутилки.
●Такса за депозит от €0,10, която стимулира потребителите да връщат своите контейнери.
Любопитно за латвийската депозитна система е въвеждането на стандартна бутилка за бира, използвана от 28 пивовари, която улеснява повторното ѝ ползване и логистиката на оборотните бутилки.
Над 172 милиона стъклени бутилки за многократна употреба са върнати в пивоварните и 51 000 тона стъкло е използвано повторно. Използването на стъклени бутилки за многократна употреба допълнително допринася за кръговата икономика и намалява въздействието на опаковките върху околната среда.
Kонтролните органи на депозитната система са:
Държавната служба по околна среда на Република Латвия
Министерство на климата и енергетиката на Република Латвия
Комисия за обществени услуги (регулатор)
Операторът има законен монопол за срок от 7 години.
Опитът в Словакия
Словашката депозитна система е въведена през януари 2022. Преди въвеждането ѝ само 60% от пластмасовите бутилки са били събирани чрез контейнерите за разделно събиране, а през 2023 г., на втората година от функционирането си, системата достига събираемост на депозитни опаковки от 92%.
Ключови характеристики на словашката депозитна система:
● Общонационална мрежа от над 3400 пункта за събиране, включително вендинг машини за обратно връщане, полу-автоматични пунктове и такива за ръчно приемане.
●Включва еднократни контейнери за напитки – метални кенове, пластмасови бутилки.
●Такса за депозит от €0,15, която стимулира потребителите да връщат своите опаковки.
Като част от схемата за разширена отговорност на производителя словашката депозитна система се финансира от:
30% непотърсен депозит
30% продаден рециклиран материал
40% такса за задължените производители
Интересен подход е въвеждането на стандарт при цветовете на пластмасовите бутилки, за да се улесни тяхното рециклиране.
Над 3 милиарда опаковки с депозит са събрани от стартирането на системата. Успехът на системата се доказва и от високия процент на участие от 95% от населението на Словакия, което показва широкото обществено одобрение и ангажираност.
Въпросите от участниците в уебинара включваха теми като това дали депозитните системи получават публично финансиране, кой упражнява контрол над оператора за постигането на заложените цели, как са избрани опаковките, които участват в системите и приложимите такси и данъци, което показва силната заинтересованост на участниците предвид предстоящото въвеждане на депозитна система в България и други страни.
Уебинарът беше посетен от над 50 човека от България и Европа.
Материали от уебинара
Запис от уебинара с дублаж на български език
Запис от уебинара с оригинално аудио на англисйки език
Депозитната система в Словакия - презентация