Поведението на институциите преди и по време на пожара в завода за опасни и неопасни отпадъци в Царацово и депото в село Цалапица е безотговорно към здравето на хората!

Фирмата, която оперира площадката в Царацово се казва Анес-96, а според публикации от пресата обектът се запалва за втори път, което показва, че има системни проблеми със стопанисването му. Площадката има разрешително за изключително голям брой и разнообразни опасни отпадъци, които би трябвало да са под строг контрол и да се съхраняват изключително внимателно, но вместо това се намира в непосредствена близост до населени места и обработваема земеделска земя. От сателитните снимки можем да заключим, че е проблем не само замърсяването вследствие на пожара, но и самото третиране и съхранение, защото на кадрите ясно се вижда, че балите с отпадъци са оставени на открита площадка и са уязвими на природни явления. 

В сряда изгоря цялата площадка на Анес-96 в Царацов, но според РИОСВ всичко е наред: https://plovdiv.riosv.com/main.php?module=news&object=news&action=view&nws_id=5539&nws_cat_id=2

В разрешителното на страницата на РИОСВ — Пловдив (разрешителното на страницата на фирмата не е актуално), са изброени 300 вида отпадъци, които се третират в непосредствена близост до домовете на хората — агрохимични вкл. опасни, пестициди, отпадъци от обогатяване на полезни изкопаеми, утайки от пречистване на води, дървени материали, отпадъци от текстилна промишленост, отпадъци, съдържащи тежки метали, халогенирани органични разтворители, отпадъчни бои и лакове, съдържащи опасни вещества, отпадъчни води, съдържащи печатарски масла, отпадъчни лепила, отпадъчни изоцианиди, машинни масла, всякакви опаковки, гуми, спирачни течности, живак-съдържащи батерии, асфалтови смеси, строителни материали, съдържащи азбест, отпадъци от пиролиза, запалими отпадъци, RDF. Също така сгурия, шлака, дънна пепел, увлечена/летяща пепел, прах от отпадъчни газове – като в сайта им специално е отбелязано, че партньор им е AES България. Пелети от отпадъци е една от разглежданите „алтернативи“ за  работата на въглищната централа AES Гълъбово, след изтичането на дългосрочния й договор с държавата 2026 г.

 

Една от основните дейности на площадката е смесване на отпадъци — опасни и неопасни и подготовката им за изгаряне, а на сайта си пише, че изгарянето им е основен приоритет. Ние от “За Земята” подчертаваме, че изгарянето е опасен начин за третиране на отпадъците, който носи редица здравни рискове дори да нямаше пожар в завода. Повече информация по темата може да се намери в актуалния ни доклад за изгаряне на отпадъците тук

Запалването на Регионалното депо в село Цалапица напомня, че е крайно време отпадъците да се разделят още при източника. В огромна част от случаите на пожари, запалването се получава от смесването на биологични отпадъци с пластмаса. 

 

За съжаление има повече въпроси, отколкото отговори:

  • Какъв контрол относно дейността на обекта се е извършвал през годините?
  • Кои от тези 300 вида отпадъци са били на площадката по време на пожара, кои са изгоряли?
  • Ще има ли анализ на натрупване на диоксини и фурани след пожара – най-токсичните вещества, които се отделят при изгаряне на отпадъци?
  • Какви мерки ще се вземат от обекта за защита на здравето на населението?
  • Защо на сайта на фирмата няма актуалното разрешително само за 1 площадка, а има това за 2 площадки от 2018 г.?
by